ZOH: Súhrn finálových disciplín - nedeľa 28. februára

01.03.2010 Celý región

BEH NA LYŽIACH Muži - 50 km klasickou technikou s hromadným štartom: 1. Petter Northug (Nór. ) 2:05:35,5 h
2. Axel Teichmann (Nem. ) +0,3 s, 3
Johan Olsson (Švéd. ) +1,0
4. Tobias Angerer (Nem. ) +1,5
5. Devon Kershaw (Kan. ) +1,6
6. Andrus Veerpalu (Est. ) +6,1...
Martin Bajčičák a Ivan Bátory (obaja SR) nedokončili.

Hokej: Kanada vo finále 4:3pp nad USA, prvýkrát zlatá doma

Vancouver 28. februára (TASR) - Kanadskí hokejisti získali zlaté medaily na ZOH vo Vancouveri, keď vo finále zdolali USA 4:3 po predĺžení. Víťazný gól dal v 8. minúte nadstavby Sidney Crosby.

V histórii štyroch olympijských turnajov s výkvetom z NHL sa Kanade podarilo triumfovať druhýkrát po roku 2002, v Nagane 1998 dominovali Česi a pred štyrmi rokmi v Turíne Švédi. Celkovo štvrtý olympijský titul javorový list vydoloval prvýkrát na domácom ľade. Pikantériou je, že všetky víťazné finále "javorový list" zohral proti USA. Američania zostali naopak pri dvoch trofejach a obe získali na domácich hrách. Až do finále nepoznali trpkosť prehry a zostal tak v histórii olympijských turnajov platný zaujímavý fakt, že zlato sa nedá vyhrať bez zakopnutia. Kanada zaváhala práve s USA v základnej skupine.

finále:

Kanada – USA 4:3 po predĺžení (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 13. Toews (Richards), 28. Perry (Getzlaf, Keith), 68. Crosby (Iginla) - 33. Kesler (Kane), 60. Parise (Langenbrunner, Kane). Rozhodcovia: McCreary, O'Halloran (obaja Kan. ) – Fonselius (Fín. ), Morin (Kan. )
vylúčení: 2:2 na 2 min.
presilovky a oslabenia: 0:0
17.748 divákov.

Kanada: Luongo - Weber, Niedermayer, Keith, Seabrook, Doughty, Pronger, Boyle – Staal, Crosby, Iginla - Toews, Richards, Nash – Heatley, Thornton, Marleau - Perry, Getzlaf, Morrow - Bergeron
USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney - Langenbrunner, Šťastný, Parise - Kessel, Pavelski, Malone – Kane, Brown, Kesler - Callahan, Ryan, Backes - Drury

V prvej tretine mal zápas síce od začiatku veľké tempo, ale chýbala iskra v kombináciách. Prekvapujúco sa o ne viac snažili Američania, ale proti koncentrovanému súperovi sa im to nedarilo. Kanaďania hrali tvrdo a nátlakovo, ale to len v individuálnych činnostiach, ináč bol ich systém obozretný. Ani najväčšie hviezdy sa nehanbili puk vyhadzovať a čakať na šancu v kontre. Prišla však po chybe americkej obrany, ktorá sa príliš sústredila na Richardsa a Toews dorazil síce z uhla, ale do odkrytej "fúgy". V druhej časti sa rozbehol kvalitnejší hokej, hralo sa naďalej hore-dole, ale viac vynikli brankári po obrovských šanciach. Sériové v podaní Kanady vyústili v gól Perryho a potom úradovali Američania. Avšak Luonga nedokázali v čistých šanciach prekonať Kane, Šťastný, ani Parise a znížili po chybe dovtedy excelentne chytajúceho brankára, ktorý si zrazil do siete strelu Keslera. Tretiu časť otvorila strela Webera do ľavej žŕdky a onedlho pravou zatriasol príklep Prongera. Američania mali kus šťastia aj pri šanci Heatleyho. Svoju hru otvorili a 15 minút sa hral skvelý hokej s agresívnymi výstavbami USA a jedovatými kontrami Kanady. Hráči javorového listu sa v závere stiahli, ale ešte mal obrovskú šancu v sólonájazde Crosby. Američania vyvinuli v závere obrovský nápor a podarilo sa im 25 sekúnd do klaksónu dostať zápas do predĺženia. V ňom sa dialo všeličo najmä pre Millerom, ale ten bol bezmocný voči pohotovosti Crosbyho.

Demitra prvý v kanadskom bodovaní a členom All Stars

Vancouver 1. marca (TASR) - Na prvých miestach produktivity olympijského turnaja figurujú slovenskí hokejisti. V kanadskom bodovaní sa stal premiantom Pavol Demitra s 10 bodmi za tri góly a sedem asistencií. Center prvej slovenskej línie sa dostal aj do tímu All Stars, kam ho médiá zvolili do severoamerického bloku s Millerom, Weberom, Rafalským, Toewsom a Pariseom. Americký brankár Ryan Miller dostal cenu pre najužitočnejšieho hokejistu turnaja.

Za Demitrom v produktivite nasleduje s deviatimi zápismi Marián Hossa (3+6), americký obranca Brian Rafalski nazbieral 8 bodov (4+4). Mimochodom, 6 bodov za tri góly a rovnaký počet asistencií zdobí tretieho najproduktívnejšieho Slováka Michala Handzuša. V jeho prípade ide o milé prekvapenie turnaja, pretože v tíme mal najmä úlohu defenzívneho centra, na druhej strane ho tréner Ján Filc využíval špeciálne v presilovkovej formácii pred bránkoviskom.

V tabuľke strelcov je v popredí iba štvorgólový Marián Gáborík, ktorému patrí 2. miesto spolu s ďalšími hráčmi, 5 kusov mal iba domáci Jarome Iginla. Tabuľku pravdy totálne ovládli zástupcovia finálových tímov. Žiadny zo slovenských hokejistov nemal viac ako dve plusky, čo je dôsledkom mierne negatívneho pomeru v skóre i faktu, že Slováci dali veľa gólov v presilovkách, v ktorých sa plusky neudeľujú. Dve má iba Richard Zedník, po jednej Baranka, Meszároš, Višňovský, Bartečko, Štrbák a Kopecký. Na nule sú Chára, Demitra a Marián Hossa, ostatní v mínusovom poli, najviac s tromi negatívnymi zápismi Gáborík. Realizačný tím najviac vyťažil kapitána Zdena Cháru so 164 odohranými minútami (23:26 na zápas), Višňovský má na konte viac ako 144 minút (20:41). Úctyhodné sú čísla útočníkov Pavla Demitru (140:52/20:07) i Michala Handzuša (136:34/19:30).

Prirodzene, že najväčší balík minutáže má v kolonke brankár Jaroslav Halák a keďže ho ani raz nestriedali, predstavuje to aj maximum. Zo 190 striel na jeho bránku dostal 17 gólov s priemerom 2,41 na zápas a s percentuálnou úspešnosťou 91,05. Vo všeobecných štatistikách figuruje približne v polovici brankárskeho menoslovu, Ryan Miller na čele má 94,56 perc.